fbpx
Na czym polega seans saunowy i jakie ma korzyści dla zdrowia?

Obecnie seanse saunowe stają się coraz bardziej popularne i powszechne. Są traktowane jako skuteczna forma relaksu, regeneracji i oczyszczenia organizmu. Taka forma spędzania czasu wskazana jest m.in. dla osób zmagających się z przewlekłymi bólami mięśni czy stawów. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na saunę zewnętrzną lub saunę wewnętrznej, kultura saunowania i seans saunowy wygląda podobnie. Pragniesz rozpocząć swą przygodę z saunowaniem? Poznaj korzyści, zwyczaje i kulturę z konstrukcjami stworzony przez Drewno z Duszą.

Jako doświadczony zespół specjalistów Drewno z Duszą, specjalizujemy się m.in. w montażu i budowie sauny fińskiej, czy drewnianej kabiny saunowej. Wieloletnie doświadczenie i wciąż poszerzana oraz aktualizowana wiedza na temat konstrukcji saun, gwarantuje doskonałe rezultaty relaksu i regeneracji – co przekłada się również na ich jakość wykonania i wieloletnią niezawodność. W trosce o Twoje samopoczucie oferujemy kompleksową obsługę zamówienia od momentu zainteresowania inwestycją, aż po finalizację. Skontaktuj się z naszym zespołem.

Poznaj korzyści seansów saunowych, by czerpać maksymalną przyjemność z każdej chwili w saunie z duszą. Szczegółowe informacje czekają na Ciebie w poniższym materiale.

Przebieg seansu saunowego

Ceremonia seansów saunowych przebiega zawsze pod nadzorem sanitariusza lub saunamistrza. To głównie od nich będzie zależał przebieg i charakter całego eventu lub spotkania – w zależności od tego, gdzie i jak będzie organizowany seans. Każdorazowo, przed wejściem do sauny, osoba nadzorująca informuje uczestników o przebiegu wydarzenia i wyjaśnia ogólne zasady bezpieczeństwa. Saunamistrz decyduje o częstotliwości polewania kamieni i intensywności rozprzestrzeniania się wytwarzanej wówczas pary wodnej. W tym celu wykorzystuje się wachlarz lub ręcznik. Rozdmuchanie ciepłego powietrza zapewnia niezwykle intensywne doznania, co dla amatorów może okazać się naprawdę dużym wyzwaniem.

Na rozgrzane palenisko (w celu uzyskania stopniowego parowania) używa kostek lodu wraz z olejkami eterycznymi. W ceremoniach typu show istotną rolę odgrywa gra światłami, przebranie czy historia całościowo opowiadana ceremonią saunowania. Możliwości są ogromne, a zastosowane narzędzia dowolne. Wszystko zależy od charakteru seansu saunowego, który może być organizowany w formie cyklicznych oraz tematycznych imprez. Ciekawą i coraz popularniejszą formą bodźcowania uczestników wydarzenia, jest uruchomienie spokojnej muzyki relaksacyjnej lub dźwięków natury (tj. śpiew ptaków, szum morza lub wiatr). Pozwala to wyciszyć organizm, co w połączeniu z wysoką temperaturą i aromaterapią gwarantuje bardzo ciekawe odczucia.

Jak przygotować i zachować się podczas ceremonii?

Aby rytuał był przyjemny dla Ciebie i osób towarzyszących, istotne jest przygotowanie względem przyjętych zasad. W ten sposób unikniesz nieporozumień i sytuacji mogących zagrozić zdrowiu uczestników lub atmosferze panującej w saunie. Nie przejmuj się jednak na zapas. Uczestnicy z większym doświadczeniem na seansach saunowych są zawsze pomocni i chętnie będą służyć wsparciem. Możesz więc czuć się swobodnie i bezpiecznie w ich towarzystwie.

Pomimo że do sauny powinno się wejść z osuszonym ciałem, przed rozpoczęciem wskazany jest ciepły prysznic, by pobudzić mechanizmy regulujące wydzielanie ciepła. Koniecznie zdejmij biżuterię. Unikniesz w ten sposób poparzeń lub odbarwień. Każdy uczestnik powinien być wyposażony minimum w dwa ręczniki – większy, aby nagie ciało nie miało bezpośredniego kontaktu z drewnianą ławą, oraz mniejszy na stopy. Zaleca się, aby z kąpieli saunowej korzystać nago, by uniknąć uczuleń skóry, stopienia materiałów stroju kąpielowego i nagromadzenia się w nim bakterii. Seans powinien trwać maksymalnie 15 minut – możesz opuścić sesję wcześniej, jednak bez możliwości powrotu. Po kąpieli saunowej należy wziąć letni, a następnie zimny prysznic – pamiętając o tym, by strumień wody kierować od nóg w stronę serca.

Wspomnieliśmy o tym, że najlepsze efekty zapewnia saunowanie nago. Jest to spowodowane faktem potliwości, gdyż ciało otulone materiałem nagrzewa się zdecydowanie wolniej, a cały pot od razu wchłaniany jest w strukturę ręcznika. O tyle w przypadku Panów nie jest to bardzo duży problem, o tym może on komplikować korzystanie z sauny Paniom, gdyż otulone są one ręcznikiem od piersi, aż do ud – co ogranicza potliwość większości ciała (szczególnie najbardziej newralgicznych miejsc, w których woda podskórna często się gromadzi w nadmiarze).

Co zrobić, jeśli wstydzisz się korzystać z sauny nago? Jest to duży problem, który częściej dotyka Panie – zwłaszcza w saunach koedukacyjnych, z których jednocześnie korzysta duża ilość mężczyzn i kobiet. Otóż większe obiekty komercyjne często decydują się na wprowadzenie godzin dedykowanych użytkowniczkom. Wtedy w konkretnych godzinach sauna zarezerwowana jest wyłącznie dla kobiet, by te mogły czuć się nieco swobodniej. Dysponując sauną w swoim prywatnym obiekcie, problem przestaje mieć jednak znaczenie.

Wpływ saunowania na zdrowie

Sesja w saunie skutecznie oczyszcza organizm z toksyn poprzez intensywne wypacanie ich razem z nadmiarem wody podskórnej. Seans saunowy może więc stać się doskonałym wyborem dla osób, które przez kilka ostatnich dni bywały na różnego rodzaju imprezach – zwłaszcza gdy korzystały one wtedy z napojów wyskokowych i ich dieta pozostawiała wiele do życzenia. Wysoka temperatura imituje stan podgorączkowy organizmu, pobudzając układ immunologiczny do działania, zwiększając tym samym odporność. Jest to szczególnie istotne w trakcie sezonu grypowego, np. podczas zimy lub jesieni. Korzystanie z sauny poprawia wydolność układu krążenia oraz wzmaga metabolizm, ułatwiając odchudzanie. Warto jednak pamiętać o tym, że seanse saunowe nie będą mieć bezpośredniego wpływu na proces spalania kalorii. Podczas saunowania dochodzi do wypacania nadmiaru wody z organizmu, co z kolei przyczynia się do spadku wagi i tzw. opuchlizny. Pozytywny działanie sauny wzmaga stosowanie olejków eterycznych – zapewnią dodatkową ucztę dla Twoich zmysłów.

Jak widać, seanse saunowe mogą być niezwykle ciekawym wydarzeniem – zwłaszcza gdy prowadzone są one przez doświadczonego i kreatywnego mistrza będącego również świetnym animatorem. Cykliczne i tematyczne eventy organizowane są w większości przypadków na saunach publicznych – np. w SPA, na basenach lub na obiektach sportowych. Jeśli jednak marzysz o prywatnej saunie, w której będziesz organizować takie wydarzenia dla grona swoich przyjaciół, pamiętaj o tym, by zachować odpowiednią ilość miejsca.

Skontaktuj się z nami. Stworzymy saunę zewnętrzną lub wewnętrzną dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań – niezależnie od tego, czy sauna będziesz wykorzystywana w Twoim prywatnym ogrodzie, w domu, prowadzonym przez Ciebie obiekcie noclegowym, czy na siłowni lub w SPA.

Przekonaj się na własne oczy, że współpraca z Drewno z Duszą to gwarancja zadowolenia.

Call Now Button