fbpx
Czy sauna obniza cisnienie krwi

Tradycja i kultura saunowania jest znana i wykorzystywana od wieków w wielu kulturach. Saunowanie obecnie dopiero zaczyna zdobywać popularność w Polsce, lecz zainteresowanie potencjalnych użytkowników saun jest dużo większe niż kilka (kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt) lat temu. Początkowo korzystano z nich głównie pod pretekstem spotkań towarzyskich, w celu relaksacji i ogrzania organizmu (np. w sezonie zimowym). Nie trzeba być jednak ekspertem do spraw medycyny, by wiedzieć, że saunowanie niesie wiele prozdrowotnych właściwości – co prowadzone zostało licznymi badaniami związanymi z bezpośrednim wpływem dobrodziejstw sauny, względem organizmu człowieka.

Pragniesz rozpocząć świadomą, a przede wszystkim bezpieczną przygodę z saunowaniem? Korzystając z usług Drewno z Duszą, poznasz najistotniejsze aspekty związane z saunowaniem i samymi konstrukcjami saun oraz przekonasz się, czy kąpiele są dla Ciebie wskazane. – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na saunę zewnętrzną, wewnętrzną czy też saunę fińską. Poznaj korzyści oraz wpływ sesji saunowych na Twój organizm i ciesz się maksymalną przyjemnością. Szczegółowe informacje czekają na Ciebie w poniższym materiale.

Jak sauna wpływa na obniżenie ciśnienia?

Ekstremalne warunki panujące wewnątrz kabiny saunowej powinny być regularnie przerywane na schłodzenie organizmu na zmianę i połączone z relaksowaniem się w chłodzie otoczenia lub prysznica. Cały cykl działa dla naszego organizmu jak wstrząs, który wzmacnia i pobudza pracę naczyń krwionośnych – kurcząc i rozkurczając je na zmianę. Nic zatem dziwnego, że coraz większym uznaniem cieszą się specjalne kabiny, komory lub pomieszczenia chłodzące, które bodźcują w zupełnie inny sposób organizm osób przebywających w saunach.

Użytkownicy, opuszczając sauny, kierują się i zamykają w pomieszczeniu chłodzącym na kilka chwil – często wystarczy zaledwie ⅓ długości pobytu w saunie, lecz nie oznacza to, że można od razu zaczynać nową sesję. Najlepszym rozwiązaniem jest regulacja temperatury ciała w neutralnym otoczeniu przez kolejne 5-10 minut.

Temperatura w grotach lodowych dochodząca do 5 stopni Celsjusza pozwala natychmiast obniżyć temperaturę ciała, bez drastycznego uderzenia zimna – co często może mieć miejsce w przypadku korzystania z prysznica chłodzącego. Są to rozwiązania wykorzystywane zazwyczaj w miejscach, gdzie stosowane są sauny wewnętrzne. Warto przetestować różne metody chłodzenia organizmu, gdyż na każdego użytkownika saun, mogą one działać w zupełnie inny sposób. Podczas gdy zimny prysznic będzie zbyt impulsywny dla jednych, dla drugich chłodzenie w tzw. grocie lodowej będzie przynosić rezultaty zbyt wolno. Należy zatem bacznie obserwować zachowanie własnego organizmu.

Sauny zewnętrzne (stosowane zazwyczaj na posesji nieruchomości prywatnych lub w niewielkich obiektach noclegowych typu pensjonatu) pozwalają na to, by po prostu schłodzić organizm, wychodząc z nich na krótką chwilę – zwłaszcza zimą, gdy temperatury powietrza dochodzą do poziomu poniżej zera. Jest to zatem wybitnie wygodna alternatywa, która może być jednak dużym utrudnieniem dla saunowania latem, gdy otoczenie nawet nocą nie przyniesie wystarczającego ulgi. Jeśli szukasz więc idealnego uzupełnienia dla saun zewnętrznych, postaw na banie z zimną wodą. Krótkie wejście pomoże schłodzić organizm lepiej i szybciej niż prysznic, co bez wątpienia będzie dużym zaskoczeniem dla rozgrzanego ciała. To z kolei poprawia krążenie Twojego organizmu.

Więcej teorii – poznaj kąpiele w zimnej wodzie po saunie

Kąpiele poprawiają więc elastyczność i funkcjonalność śródbłonka wyściełającego naczynia układu krwionośnego. Wówczas ryzyko uszkodzeń wskutek zmiany objętości pod wpływem działania ciśnienia krwi – zmniejsza się. Co więcej, wysoka temperatura i wilgotność w saunie jest równoznaczna z intensywnym wydalaniem nadmiaru wody i sodu z organizmu. Temperatura ciała, podczas sesji może zwiększyć się nawet o 2°C. Wówczas oddech pogłębia się, a ciśnienie tętnicze krwi maleje wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwiększając jej przepływ.

Na pewno zaczniesz to odczuwać, nie tylko po oddechu i nadmiernej ilości wydzielanego potu. Twoje tętno również przyspieszy. Jeśli jednak poczujesz, że serce zaczyna bić zbyt mocno, nie czekaj do ostatniej chwili. Opuść saunę w tym momencie. Jeśli masz też taką okazję, schładzaj organizm stopniowo. Sauny wewnętrzne komercyjne udostępnione przez różnego rodzaju SPA lub obiekty noclegowe umożliwiają regulację temperatury wody (płynną lub przynajmniej 3 stopniową). Nie zaczynaj od wody zimnej, tylko od wody letniej. Nie doznasz w ten sposób szoku, który może przyczynić się do jeszcze większego stresu dla mięśnia serceowego.

Regularne i konsekwentne odwiedzanie sauny uodparnia i poprawia funkcjonalność serca oraz naczyń krwionośnych. Pamiętaj jednak, że kluczowa jest każdorazowa ocena swojego stanu zdrowia i samopoczucia przed każdą sesją, a rozważne dawkowanie kąpieli to klucz do uzyskania oczekiwanych rezultatów! Dostosuj się więc do wskazówek naszych specjalistów i zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Zyskaj pewność, że kąpiele saunowe są dla Ciebie wskazane i rozkoszuj się ich dobrem. Jeśli odczuwasz zmęczenie lub dolegliwości bólowe (np. głowy lub żołądka), nie ryzykuj. Saunowanie w takich przypadkach może negatywnie odbić się nie tylko na Twoim samopoczuciu, ale i ogólnym stanie zdrowia.

Saunowanie, a choroby układu krążenia

Należy pamiętać, że reakcje organizmu na wysokie temperatury są identyczne zarówno u osób zdrowych, jak i obciążonych chorobami układu krążenia. Chorzy z nadciśnieniem, w chwili farmakologicznego opanowana choroby oraz aprobaty ze strony lekarza, mogą systematycznie korzystać z uciech sauny. Należy więc mieć na uwadze, aby maksymalna temperatura w kabinie saunowej nie przekraczała 60-100°, a sesje trwały nie dłużej, niż 10 minut. Naturalnie nie należy samodzielnie podejmować decyzji o saunowaniu, gdyż może to stanowić zbyt duże ryzyko dla zdrowia, a nawet życia. Skonsultuj się zatem ze swoim lekarzem prowadzącym, by określił on jednoznacznie, czy w przypadku danych dolegliwości można decydować się na kąpiele saunowe, czy też nie. Osoby z naturalnie zaniżonym ciśnieniem podczas kąpieli powinny zachować najwyższe środki ostrożności, gdyż wysoka temperatura dereguluje ciśnienie, co może doprowadzić do omdleń.

Masz jakiekolwiek pytania na temat saun zewnętrznych lub wewnętrznych? Skontaktuj się z naszym zespołem Drewno z Duszą. Udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji i odpowiedzi. Jesteśmy doświadczonym producent saun fińskich, który może pochwalić się bardzo bogatym portfolio. Na przestrzeni lat udało nam się poznać wielu wspaniałych ludzi, tworząc dla nich nie tylko sauny wewnętrzne lub zewnętrzne. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wiele nieszablonowych stołów i domów z bali udało nam się wykonać przez ostatni czas naszej działalności, sprawdź naszą ofertę.

Call Now Button